למידע על אופן המילוי של הטופס ועל הבחירות שיש לציין בו, ראו אתר רשות המסים.
בנוסף, החל מ-07.01.2024 ניתן לדווח בטופס מקוון על סיום העסקה של עובד ולמלא באופן מקוון את חלק א' של טופס 161 החדש. למידע נוסף לחצו כאן.
פטור ממס כאשר הסכום מעל לתקרה
אם הסכום שמשולם לעובד בסיום עבודתו עולה על התקרה, ופיצויי הפיטורים או חלקם מופקדים בקופות הפנסיה, ניתן לקבל פטור על חלק מהסכום (עד התקרה) על ידי השארת חלק מהכספי הפיצויים או כולם בקופת הגמל. באופן הזה ניתן להבטיח כי גובה הסכום שיקבל העובד לידיו לא יעלה על התקרה והוא לא יחויב בתשלום מס הכנסה.
ניתן לעשות זאת באחת מ-2 הדרכים הבאות:
רצף קצבה
העובד ימשוך מקופת הגמל רק חלק מסכום הפיצויים באופן שסכום הפיצויים שיקבל לידיו בפועל (מהמעסיק או מקופת הגמל) בצירוף הסכומים האחרים ששולמו לו לא יעלו על התקרה הפטורה ממס (וכך לא יידרש לשלם עליהם מס).
את היתרה הוא ישאיר בקופת הגמל וימשוך אותה כקצבת פנסיה חודשית לאחר פרישתו לגמלאות (ובהתאם לכללי המס שיחולו על קצבאות).
העובד ישאיר את כל כספי הפיצויים המופקדים בקופת הגמל ולא ימשוך אותם, והוא יצרף אותם לכספי הפיצויים העתידיים שיופקדו לקופה על-ידי מעסיקיו הבאים (רצף פיצויים).
באופן זה הוא יהיה רשאי למשוך את הכספים שהצטברו מכל מעסיקיו בסיום העסקתו אצל המעסיק האחרון, על פי מדרגות המס שיחולו עליו במועד זה, ובהתאם לתקרת הפטור שתהיה תקפה באותו מועד.
ניתן לעשות זאת לגבי מלוא סכום הפיצויים המופקדים בקופה. לא ניתן למשוך חלק מהפיצויים בפטור ממס ואת היתרה לייעד לרצף פיצויים.
מומלץ להתייעץ עם רואה חשבון, יועץ מס או יועץ פנסיוני לפני קבלת החלטה לעניין ניצול הפטור, משיכת כספי הפיצויים, ופריסת המס.
השפעה על קצבת הפנסיה - ניצול הפטור עשוי לפגוע בהטבת מס שתינתן על קצבת הפנסיה שיקבל העובד בעתיד' וייתכן שעדיף לעובד שלא לנצל את הפטור (למשל אם העובד יכול ליהנות מהטבות מס אחרות וכיו"ב).
משיכה חלקית - עובד יכול לערוך תכנון מס באמצעות השארת חלק מכספי הפיצויים שהופקדו בביטוח הפנסיוני או בקופת גמל, ולמשוך מהן רק את הסכום שלא עולה על התקרה.
משרד האוצר ממליץ לא למשוך את כספי פיצויי הפיטורים מתוך הביטוח הפנסיוני
משיכת כספי הפיצויים מהביטוח הפנסיוני תקטין את גובה קצבת הפנסיה החודשית שיקבל העובד לאחר שיגיע לגיל פרישה ביותר מ-1/3, ואף עשויה להקטין את גובה הטבות המס שהעובד יוכל לקבל בעת פרישתו (אם ינצל את הפטור ממס על פיצויי הפיטורים בעת קבלתם). כמו כן ייתכן שיוטל מס הכנסה על כספי הפיצויים שנמשכו או על חלקם. מומלץ לפנות לרואה חשבון או יועץ מס/יועץ פרישה לקבלת יעוץ פרטני.
שאלות נפוצות
האם הפטור ממס עלול להשפיע על הטבות מס עתידיות? באיזה אופן?
כן. אם מושכים את הפיצויים מתוך הביטוח הפנסיוני ומבקשים לנצל את הפטור ממס עליהם, הדבר עשוי להקטין את גודל הטבת המס בעתיד עם קבלת קצבת הפנסיה החודשית. על קצבת פנסיה יש פטור ממס עד סכום מסוים. במקרה שנמשכו פיצויים הפטורים ממס, הסכום שיהיה פטור ממס מתוך קצבת הפנסיה העתידית יהיה קטן יותר.
האם משתלם לי יותר להשאיר את כספי הפיצויים בקרן הפנסיה ולא למשוך אותם? האם יש הטבה כלשהי?
הדבר תלוי בגורמים רבים: התשואה שקרן הפנסיה יכולה להניב מול התשואות שתוכל לייצר בעצמך בעזרת הכסף; הצורך האישי שלך בכסף; הטבת המס (אם מנצלים פטור ממס על פיצויים, בעתיד תתחיל קרן הפנסיה להיות ממוסה מסכום קטן יותר). גם בעת השארת הפיצויים בקרן יש לבחור בין ייעוד הכספים: השארת הכספים ככספי פיצויים שיצורפו לכספי הפיצויים מהמעסיקים העתידיים (רצף פיצויים); או ייעוד הכספים לחיסכון הפנסיוני והגדלת קצבת הפנסיה החודשית. למידע נוסף ראו: מה עושים עם כספי הפיצויים.
עבדתי 10 שנים בשכר של 10,000 ש"ח, וכספי הפיצויים שהמעסיק הפריש לקרן הפנסיה (100,000 ₪) צברו רווחים והגיעו לסכום של 150,000 ₪. לאור העובדה שסכום הפיצויים שהופרש לפנסיה הוא נמוך מ-13,750 ₪ בכל שנה, האם אני זכאי לפטור, אף שהסכום שהצטבר גבוה יותר?
לא. ניתן לקבל פטור רק על סכום שלא עולה על מכפלה של 13,750 ₪ X מספר שנות העבודה, גם אם הסכום שהופקד לאורך השנים היה נמוך יותר. מה שקובע זה הסכום שמקבל העובד בפועל לידיו (הן מהמעסיק והן מהביטוח הפנסיוני). אם סכום זה גבוה יותר מהמכפלה של 13,750 ₪ X מספר שנות העבודה, העובד יהיה חייב לשלם מס על החלק מהסכום שעולה על המכפלה הנ"ל.